Panther Honors and Awards
FCSAA Coach of the Year
2013 Kyle Forbes (Baseball)
1991 Sally Smith (Women's Basketball)
1990 Sally Smith (Women's Basketball)
1978 Joe Ceravola (Women's Basketball)
Conference Championships
2019 - Women's Basketball
2018 - Men's Basketball
2016 - Volleyball
2015 - Baseball
2012 - Men's and Women's Basketball, Baseball
2011 - Men's Basketball
2010 - Baseball
2005 - Volleyball
1991 - Women's Basketball
1990 - Women's Basketball
FCSAA/Conference Coach of the Year
2019
Maureen Smith (WBB)
2018
Martin McCann (MBB)
2016
Drew Colvin (VB)
2015
Kyle Forbes (BB)
2014
Hudson McCall (SB)
Kris Ruffo (WBB)
2012
Kyle Forbes (BB)
Kris Ruffo (WBB)
George "Butch" Estes (MBB)
2011
George "Butch" Estes (Men's Basketball)
2010
Alex Morales (Baseball)
Kris Ruffo (Women's Basketball)
2005
Sam Skelton (VB)
1991
Sally Smith (WBB)
1990
Sally Smith (WBB)
FCSAA Hall of Fame
2012 Crystl Bustos (SB)
2010 Yolanda Griffith (WBB)
1995 Bill Hodges
NJCAA All-Americans
2022-23
Andrea Torres (WBB, 3rd Team)
2018-19
Malik Curry (MBB, 2nd Team)
2016-17
Haley Seyfarth (VB)
2015-16
Hannah Driscoll (VB, HM)
2013-14
Ashley Jones (WBB, Second Team)
Suka Van Gurp (SB, Second Team)
2011-12
Waverly Austin (MBB, First Team)
Mechel-La Ward (WBB, Third Team)
2009-10
Ben Carhart (BB)
2006-07
Mike Mooney (BB)
Jose Kianes (BB)
2004-05
Jenice Crouch (MB, HM)
2000-01
Jessica Scala (WBB, HM)
1995-96
Lee Lampley (MBB, 3rd team)
1993-94
Debra Williams (WBB, 2nd team)
1995-96
Crystl Bustos (Softball)
1973-74
Keith Highsmith (MBB, HM)
All-Conference Players
2021-22
Natalie Faulkner (Volleyball, 1st Team)
Hailey Hart (Volleyball, 2nd Team)
Darlenis Medina (Volleyball, 1st Team)
Skylar Schultz (Baseball, 1st Team)
John Rodriguez (Baseball, 1st Team)
Tristian Moore (Baseball, 1st Team)
Gavin Bogdanchik (Baseball, 1st Team)
Cody Little (Baseball, 1st Team)
2020-21
Vendela af Malmborg (WBB, 1st Team)
Izzy Allen (WBB, 1st Team)
Matthew Allman (MBB, 2nd Team)
Madison Barton (VB, 1st Team)
Jarret Bickel (Baseball, 2nd Team)
Thomas Diaz (Baseball, 2nd Team)
Zach Dodson (Baseball, 1st Team)
Laura Fiabane (VB, 1st Team)
Dakota Gaillard (Baseball, 2nd Team)
Baleigh Gillespie (VB, 2nd Team)
Sal Grinstead (Baseball, 2nd Team)
Alyssa Herder (WBB, 2nd Team)
Reagan Hune (WBB, 1st Team)
Lucy Kraljevic (VB, 1st Team)
Brannon Mondragon (Baseball, 1st Team)
Trace Moore (Baseball, 1st Team)
Tristan Moore (Baseball, 2nd Team)
Ethan Petric (Baseball, 2nd Team)
Caleese Ramirez (WBB, 2nd Team)
Phillip Smith (MBB, 2nd Team)
Jazmine Sustaita (VB, 2nd Team)
Khalil Turner (MBB, 1st Team)
Kelsie Walker (VB, 2nd Team)
2019-20
Izzy Allen (WBB, 1st Team)
Sydney Ashner (VB, 1st Team)
Madison Barton (VB, 2nd Team)
Maria Benitez-Zayas (WBB, 2nd Team)
Alma Danielsson (WBB, 1st Team)
Nick Edwards (MBB, 2nd Team)
Aleksandra Hamuda (VB, 2nd Team)
Tim Holland (MBB, 1st Team)
Emanuel Hylton (MBB, 2nd Team)
Tyrus Johnson (MBB, 2nd Team)
Bella Magrino (VB, 2nd Team)
Madison Monahan (VB, 1st Team)
Caleese Ramirez (WBB, 2nd Team)
Stina Rehn-Andersson (WBB, 2nd Team)
Amaya Small (WBB, 2nd Team)
Martha Torres (VB, 2nd Team)
2018-19
Madison Adkins (Volleyball, 2nd Team)
Sydney Ashner (Volleyball, 2nd Team)
Maria Benitez-Zayas (Women's Basketball, 1st Team)
Darrick Boyd (Basketball, 1st Team)
Ashley Brooker (Softball, 2nd Team)
Leah Carman (Softball, 2nd Team)
Jisjar Clotida (Baseball, 1st Team)
Malik Curry (Basketball, 1st Team, Southern Conference Player of the Year)
Joanne Dania (Volleyball, 2nd Team)
Alma Danielsson (Women's Basketball, 1st Team)
Michael D'Emo (Baseball, 1st Team)
Angela Denis (Women's Basketball, 2nd Team)
Mason Doolittle (Baseball, 1st Team)
Jadin Gladden (Women's Basketball, 2nd Team)
Andrea Granados (Softball, 2nd Team)
Amanda Gross (Volleyball, 2nd Team)
Marcus Hopkins (Basketball, 2nd Team)
Miles James (Basketball, 1st Team)
Alex Kotov (Basketball, 1st Team)
Adong Makoui (Basketball, 2nd Team)
Madison Monahan (Volleyball, 2nd Team)
Chrystal Pressley (Women's Basketball, 1st Team)
Sam'i Roe (Basketball, 2nd Team)
Ray Sanchez (Baseball, 1st Team)
Jennevy Santos (Volleyball, 2nd Team)
NJCAA Hall of Fame
1996
Crystl Bustos (SB)
FCSAA All-Academic Team
2020-2021
Jarrett Bickel, Sal Grinstead, Jaden Hennel, Henry Iglesias, Anthony Martens, William Poure, Jonathan Amonica, Armani Davis, Dylan East, Guillermo Garcia, JD Johnstone, Wilfredo Maldonado, David Begic, Vendela af Malmborg, Alyssa Herder, Reagan Hune, Kaziah Ross, Una Steinharde, Kaitlyn Auger, Mackenzie Carter, Katie Gonzalez, Jazmine Sustaita, Kelsie Walker.
2019-2020
Edward Doskow, Guillermo Garcia, Brannon Mondragon, Jake Roper, Joe Smith, Alex Ballard, Kiersten Adams, Destiny Cornelius, Andrea Cowan, Skylar Jones, Haley Kadur, Sydney Kadur, Ciarra Morales, Shelby Williams, Matthew Allman, David Begic, Maria Benitez-Zayas ( "Sandy Miller" Scholar Athlete of the Year), Alma Danielsson, Angela Denis, Kaelei Koenig, Stina Rehn-Andersson, Kaziah Ross, Amaya Small, Ronita St. Felix, Kaitlyn Auger, Madison Bonocore, Nati Kordt.
2015-2016
Cody Wilson, Vincent Coletti and Baylen Sparks (BB), Rahji Langford (MBB), Sandrine Gries, Kristina Antonenko, Kaelyn Dugger and Andrea Petrovic (WBB), Xiarysse Emerenciana, Shanysse Emerenciana, and Philny Llewellyn (SB), Haley Seyfarth, Gabby Fresh, Hannah Driscoll, Tristyn Sells, Samantha Barbosa and Alondra Melendez (VB)
2014-2015
Raul Cortes Jr., Nicholas Gallo, Franco Guardascione, Todd Isaacs Jr., Gabriel Martinez, Eric Myskowski (BB)
Kaashif English (MBB), Kaelyn Dugger, Lenzie Eller, Miah Shephard ("Sandy Miller" Scholar Athlete of the Year) (WBB)
Madison Kiper, Taishdlene Kirindongo, Philny Llewellyn, Michenou Marsalia, Sheilagh Stevens (SB)
Hannah Driscoll, Lieshia Sousa, Michelle Melendez (VB)
2013-2014
Noel Canete, Bryan Coughlin, Nicholas Gallo, Francesco Guardascione, Brett Lashley, Justin Laugniger, Gabriel Martinez (BB)
Carly Bishop, Samantha Evans ("Roberta Stokes" Scholar Athlete of the Year), Jana Kunz, Michelle Melendez, Maya Miosga, Lieshia Sousa (VB)
Francheska Irizarry, Michenou Marselia, Mackenzie Morrell, Tyler Thomas (SB)
Alana Arias, Veronica Ryan, Miah Shephard (WBB)
Kaashif English (MBB)
2012-2013
Bryan Coughlin, Brett Lashley, Jose Lazaro, Gabriel Martinez, Marcus Mooney, John Underwood (BB)
Samantha Evans, Candice Johnson, Kristin Higdon, Pamela Queiroga (VB)
Nicole Granitto (SB)
Alana Arias (WBB)
2011-2012
James Lane, Spencer Kasmere, John Underwood (BB)
Linsey Brown, Ashley Hammond (SB)
Rachel Meiner, Angela Conners, Catherine Truzzolino, Brittany Hickey (VB)
2010-2011
Heather Martin, Brittany Hickey, Katie Wayling, Angela Conners (VB)
Kristina Gray & Lindsay Scheffler (SB)
Ryan Carter & Cody Smith (BB)
2009-2010
Krystal Delph (WBB, "Sandy Miller" Women's Basketball Scholar Athlete of the Year)
Andrew Ferry, Darrian Freeman (MBB)
Evan Stermer, Cody Smith (BB)
Kara Wenz, Jessie Kubiak, Lindsay Mullen, Heather Martin (VB)
Lauren Bubeck, Kaitlyn Collier, Lisette Lantigua, Lindsay Scheffler, Kathrine Smith, Katherine Sooker (SB)
2008-2009
Krystal Delph (WBB)
Daniel Scheffler, Raymond Church, Evan Stermer, Ben Carhart , Ronnie Oelerich (BB)
Bridgett Brandjes, Natalie Harville, Lindsay Mullen (VB)
Chessie Boggess, Kayla Dorsey, Brittany Jones (SB)
FCSAA All-State/Region 8 Team
2021-22
Natalie Faulkner (Volleyball)
Darlenis Medina (Volleyball)
2020-21
Izzy Allen (Women's Basketball)
Madison Barton (Volleyball)
Brannon Mondragon (Baseball, 1st Team)
2019-20
Izzy Allen (Women's Basketball, 1st Team)
2018-19
Malik Curry (Men's Basketball, 1st Team)
Mason Doolittle (Baseball, 2nd Team)
2015-16
Meagan Milligan & Hannah Driscoll (VB)
Lakiah Sims (WBB)
2014-2015
Anthony Delaney (BB, 1st team)
Franco Guardascione (BB, 2nd team)
Gabe Martinez (BB, 2nd team)
Suka Van Gurp (SB, 1st team)
Jarrel Marshall (MBB, 1st team)
Lakia Sims (WBB, 1st team)
2013-2014
Brett Lashley (BB)
Cody Palmquist (BB)
Michael Barash (BB)
Suka Van Gurp (SB)
Ashley Jones (WBB)
Veronica Ryan (WBB)
2012-2013
JD Underwood (BB, 1st team)
Jonathan Holton (MBB, 1st team)
Alana Arias (WBB, 1st team)
2011-2012
Ryan Church (BB, 1st team)
JD Underwood (BB, 1st team)
Sal Giardina (BB, 1st team)
Waverly Austin (MBB, 1st team)
Me Me Ward (WBB, 1st team)
Janay Borum (WBB, 1st team)
2010-2011
Bryan Adametz (BB, 2nd team)
Nick Zaharion (BB, 2nd team)
Lauren Garceau (SB, 2nd team)
Waverly Austin (MBB, 1st team)
Brittany Tiegs (VB, 1st team)
Symone Carter (VB, 2nd team)
Heather Martin (VB, 2nd team)
2009-2010
Viviana Penate (WBB)
Ben Carhart (BB, infield, 1st team)
Peter Mooney (BB, infield, 2nd team)
Eric Rice (BB, pitcher, 2nd team)
2008-2009
Tim Downs (MBB, 1st team)
2006-2007
Mobolagi Ajaui (MBB, 1st team)
2005-2006
Jeff Palmer (MBB, 1st team)
2004-2005
Roberta Philips (WBB, 1st team)
2003-2004
Kasie Mulcher (WBB, 1st team)
Jerice Crouch (MBB, 1st team)
2000-2001
Yeliz Saltin (WBB, 1st team)
Jessica Scala (WBB, 1st team)
O.J. Sumter (MBB, 1st team)
1999- 2000
Chesea Carter (WBB, 1st team)
Xon Williams
1998-1999
Yeliz Salten (WBB, 1st team)
Xon Williams
1997-1998
Sheldon Gay
1996-1997
Youlanda Rouse (WBB, 1st team)
Erika Ashman (WBB, 1st team)
Lee Lampley (MBB)
1995-1996
Yashica Williams (WBB, 1st team)
Kelvin Mlendon (MBB
1993-1994
Debra Williams (WBB, 1st team)
1991-1992
Catina Reed (WBB, 2nd team)
Denise Lee (WBB, 1st team)
Charles Johnson (MBB)
1990-1991
Yolanda Griffith (WBB, 1st team)
Cesar Portillo (MBB)
1989-1990
Yolanda Griffith (WBB, 1st team)
Earl Barnett (MBB)
1988-1989
Pam Morrison (WBB, 2nd team)
1987-1988
Katrina Lofton (WBB, 1st team)
1986-1987
Ron Mathews
1985-1986
Gerald Thomas
1984-1985
Cedric Gray (MBB)
1983-1984
Mike Guthrie (MBB)
1973-1974
Keith Highsmith (MBB)
FCSAA Athlete of the Year
2012-13
JD Underwood
FCSAA Player/Pitcher of the Year
2012-13
JD Underwood (BB, Pitcher)
2011-2012
Waverly Austin (MBB)
2009-2010
Ben Carhart (BB)
1996
Lee Lampley (MBB)
FCSAA State Tournament Appearances
2021-22
Volleyball
2019-20
Women's Basketball
2018-19
Men's Basketball
2017-18
Volleyball
2016-17
Volleyball
2015-16
Volleyball (5th)
Men's Basketball (Final 4)
Softball
2014-15
Baseball (State Runner-up)
Softball
Volleyball
2013-14
Women's Basketball
Baseball
2012-13
Baseball (State Champs)
Men's Basketball
Women's Basketball
2011-12
Baseball (State Runner-up)
Men's Basketball (Final 4)
Women's Basketball (Final 4)
2010-11
Volleyball
Men's Basketball
2009-10
Volleyball (5th)
Women's Basketball (Final 4)
Baseball (3rd)
2008-09
Volleyball (3rd)
Baseball (3rd)
2006-07
Baseball
1994
Women's Basketball (2nd)
1992
Women's Basketball (2nd)
1991
Women's Basketball (State Champs)
1990
Women's Basketball (State Champs)
1988
Women's Basketball (2nd)
1984
Men's Baseball (State Champs)
1978
Men's Basketball (State Champs)
1974
Men's Basketball (2nd)
NJCAA Academic Award Winners
2020-2021
Vendela af Malmborg |
Women's Basketball |
Third Team |
Kaitlyn Auger |
Volleyball |
First Team |
David Begic |
Men's Basketball |
Second Team |
Jarrett Bickel |
Baseball |
Third Team |
Dylan East |
Baseball |
Second Team |
Katie Gonzalez |
Volleyball |
Third Team |
Henry Iglesias |
Baseball |
Second Team |
JD Johnstone |
Volleyball |
Second Team |
Anthony Martens |
Baseball |
Third Team |
William Poure |
Baseball |
Second Team |
Una Steinharde |
Women's Basketball |
Second Team |
Jazmmine Sustaita |
Volleyball |
Third Team |
Kelsie Walker |
Volleyball |
First Team |
2019-2020
Alma Danielsson |
Basketball |
Second Team |
Amaya Small |
Basketball |
Third Team |
David Begic |
Basketball |
Second Team |
Destiny Cornelius |
Softball |
Third Team |
Haley Kadur |
Softball |
Third Team |
Jake Roper |
Baseball |
First Team |
Joe Smith |
Baseball |
Third Team |
Kaelei Koenig |
Basketball |
Third Team |
Katie Auger |
Volleyball |
Third Team |
Kiersten Adams |
Softball |
Third Team |
Maria Benitez-Zayas |
Basketball |
First Team |
Shelby Williams |
Softball |
Second Team |
Skylar Jones |
Softball |
Second Team |
Stina Rehn-Andersson |
Basketball |
Second Team |
2018-2019
Alex Kotov |
Basketball |
Third Team |
Alma Danielsson |
Basketball |
Third Team |
Andrea Granados |
Softball |
Third Team |
Angela Denis |
Basketball |
Third Team |
Ashley Brooker |
Softball |
Second Team |
James Meyers |
Baseball |
Third Team |
Jodi Edwards |
Basketball |
Second Team |
Leah Carman |
Softball |
Third Team |
Madison Adkins |
Volleyball |
Second Team |
Maria Benitez-Zayas |
Basketball |
Second Team |
Natalie Kordt |
Volleyball |
First Team |
Nicholas Tiano |
Baseball |
First Team |
Reid Zitzelberg |
Baseball |
Second Team |
Rileigh Manning |
Softball |
First Team |
Skylar Jones |
Softball |
Second Team |
Stina Rehn-Andersson |
Basketball |
Second Team |
Sydney Kadur |
Softball |
First Team |
Tal Erel |
Baseball |
Second Team |
2017-2018
Caitlyn Smith |
Basketball |
First Team |
Christian Bottiglieri Jr |
Baseball |
First Team |
Emily Lampman |
Volleyball |
First Team |
Jacqueline Bocchino |
Softball |
Second Team |
Kaitlyn Williams |
Softball |
Third Team |
Leah Carman |
Softball |
Second Team |
Lydia Anna Friberg |
Basketball |
Second Team |
Lyndzey Minter |
Volleyball |
Third Team |
Madison Adkins |
Volleyball |
Third Team |
Meghan Callahan |
Softball |
First Team |
Nathan Smith |
Basketball |
Third Team |
Taylor Gregory |
Volleyball |
First Team |
Zachary Zientarski |
Baseball |
Third Team |
2016-2017
Alondra Melendez |
Volleyball |
Second Team |
Baylen Sparks |
Baseball |
Third Team |
Emilee Quesada |
Softball |
Third Team |
Emily Lampman |
Volleyball |
First Team |
Erin Kennedy |
Volleyball |
Third Team |
Gabrielle Fresh |
Volleyball |
Third Team |
Haley Seyfarth |
Volleyball |
Second Team |
Jesus Hernandez |
Baseball |
Third Team |
Johanna Voss |
Volleyball |
First Team |
Kaleigh Furbush |
Softball |
Third Team |
Kyle McMullen |
Baseball |
Third Team |
Lyndzey Minter |
Volleyball |
Second Team |
Meghan Callahan |
Softball |
Second Team |
Pihla Jarvenpaa |
Volleyball |
Third Team |
Samantha Barbosa |
Volleyball |
Second Team |
Taylor Gregory |
Volleyball |
First Team |
Vincent Coletti |
Baseball |
Third Team |
Vitoria Nicolau |
Volleyball |
Second Team |
2015-2016
Andrea Petrovic (Women's Basketball, Superior)
2014-2015
Michelle Melendez (Volleyball, Pinnacle)
Lieshia Sousa (Volleyball, Superior)
Miah Shephard (Women's Basketball, Exemplary)
Franco Guardascione (Baseball, Exemplary)
2013-2014
Samantha Evans (Volleyball, Pinnacle)
Carly Bishop (Volleyball, Exemplary)
Brett Lashley (Baseball, Exemplary)
2012-2013
JD Underwood (Baseball, Exemplary)
Jose Lazaro (Baseball, Exemplary)
2009-2010
Evan Stermer (Baseball, Distinguished)
Kara Wenz (Volleyball)
2008-2009
Chessie Bogges (Softball)
NJCAA National Tournament Appearances
2013
Baseball (2nd)
1996
Women's Softball (National Champions)
1991
Women's Basketball (3rd)
1990
Women's Basketball (7th)
1985
Slow Pitch Women's Softball (National Champions)
1985
Women's Tennis (National Champions)
1984
Slow Pitch Women's Softball (National Champions)
1983
Women's Golf (National Champions)
1980
Women's Tennis (National Champions)
1979
Women's Golf (National Champions)
1978
Men's Basketball (7th)